علت پخش شدن بوی بنزین در فضای داخلی ماشین

نشت و خرابی سیستم سوخت‌رسانی، خرابی کنیستر، فرسایش درب باک سوخت، استفاده از بنزین بی‌کیفیت و ... از جمله دلایلی هستند که باعث پخش شدن بوی بنزین در کابین خودرو می‌شوند. این بو در کنار اینکه حالت تهوع و بی‌حالی ایجاد می‌کند، نشانه یک خرابی بزرگ در ماشین است. در این مطلب از اکسون پارت همراه ما باشید تا علت‌های پخش شدن بوی بنزین در فضای داخلی خودرو و روش‌های از بین بردن آن را برایتان شرح دهیم.

دلایل پخش شدن بوی بنزین در فضای داخلی ماشین

همان‌طور که گفته شد، پخش شدن بوی بنزین داخل خودرو علت‌های گوناگونی دارد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین دلایل این مشکل می‌پردازیم:

نشتی و خرابی سیستم سوخت‌رسانی

نشتی سوخت ممکن است به دلایل مختلفی مانند خرابی انژکتور (عیب یابی انژکتور ماشین)، پاره شدن شیلنگ باک سوخت، نقص یا گرفتگی فیلتر سوخت یا لوله‌های انتقال سوخت رخ دهد. با اینکه فرسایش بدنه انژکتور به ندرت اتفاق می‌افتد، اما با وقوع آن، بوی بنزین در کابین نشت می‌کند. خرابی یا گرفتگی فیلتر سوخت نیز موجب می‌شود بنزین به درستی جریان پیدا نکرده و بوی آن در فضای داخلی ماشین پخش شود. برای آشنایی با سیستم سوخت رسانی خودرو کلیک کنید.

ایراد در کنیستر

کنیستر یک قطعه بسیار مهم در سیستم تخلیه بخار سوخت است و غالبا در نزدیکی مخزن سوخت قرار می‌گیرد. این قطعه وظیفه دارد بخار بنزین درون باک سوخت را جذب کند. خرابی کنیستر در اثر پارگی اتصالات و شلنگ‌های ورودی و خروجی رخ می‌دهد و در اثر خرابی آن، بخار در باک بنزین تجمع پیدا می‌کند. وقتی این قطعه دچار نقص می‌شود، وظایف خود را به درستی انجام نخواهد داد و وارد شدن ضربات شدید می‌تواند باعث انفجار و آتش‌سوزی شود.

اگر علاوه بر انتشار بوی بنزین در خودرو، صدایی شبیه به ترکیدن حباب در هنگام باز کردن درب باک به گوشتان رسید، باید بدانید که زمان تعویض کنیستر فرا رسیده است. جهت بررسی سلامت شیر برقی کنیستر نیز می‌توانید از دستگاه عیب‌یاب یا همان دیاگ استفاده کنید.

فرسایش درب باک سوخت

درب باک سوخت برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و دیگر مواد آلاینده به داخل باک سوخت در نظر گرفته شده است. وقتی این قطعه طی گذر زمان فرسوده می‌شود، ممکن است نشت سوخت از اطراف درب باک رخ دهد. در اغلب موارد، این مشکل به پخش شدن بوی بنزین منجر می‌شود. در صورت تشخیص قطعی مشکل در درب باک سوخت، خیلی راحت و با تعویض آن می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

خرابی سنسور اکسیژن

در صورت خرابی سنسور اکسیژن، سیگنال درستی برای تنظیم ترکیب سوخت و هوا در محفظه احتراق به ECU ارسال نمی‌شود. در این صورت خام‌سوزی اتفاق می‌افتد که باعث افزایش مصرف سوخت و نفوذ بوی تند بنزین به همراه دیگر آلاینده‌های خروجی از اگزوز خواهد شد.

هوا گرفتن بنزین

اگر دمای داخل باک افزایش پیدا ‌کند، این احتمال وجود دارد که بخار تولید‌شده تجمع پیدا کرده و مقداری هوا به داخل باک سوخت راه یابد. در این شرایط، منافذ تخلیه گاز و هوا مسدود شده و رسوب می‌گیرد. همین امر موجب پیچیدن بوی بنزین در خودرو خواهد شد.

علت پخش شدن بوی بنزین داخل ماشین

خرابی فیلتر بنزین

فیلتر بنزین، گرد و غبار و سایر مواد زائد را از سوخت جدا کرده تا این مواد به انژکتورها یا محفظه احتراق نرسند. اگر بنزین فیلتر نشود، تراشه‌های خودرو آلوده و زنگ‌زده خواهند شد. سوخت تصفیه‌نشده نیز، به پمپ سوخت و انژکتورها آسیب می‌رساند. به طور کلی، فیلتر بنزین قطعه‌ای اساسی در خودرو به حساب می‌آید و عملکرد موتور را بهبود می‌بخشد.

در صورتی که فیلتر سوخت دچار فرسودگی شود یا اینکه اتصالات ورودی و خروجی آن شل شوند و آسیب ببینند، بنزین در مسیر عبور از این اتصالات نشت پیدا می‌کند. فراموش نکنید زمان مناسب تعویض فیلتر بنزین، بین 20 تا 25 هزار کیلومتر است.

از دیگر علائمی که وجود مشکل در فیلتر بنزین را نشان می‌دهد، کاهش قدرت موتور ماشین، عدم افزایش سرعت موتور یا حتی روشن نشدن موتور است. توجه نکردن به این ایرادات، در نهایت به سوختن پمپ سوخت خودرو منجر خواهد شد.

مدام استارت زدن در زمان روشن کردن ماشین

گاهی اوقات در اثر استارت زدن مداوم، مقدار زیادی سوخت به محفظه احتراق می‌رود و در نتیجه آن، بوی بنزین در ماشین می‌پیچد.

روشن بودن کولر و احساس بوی بنزین

در اکثر خودروهای قدیمی، روشن کردن کولر باعث انتشار بوی بنزین می‌شود. در چنین شرایطی اگر قطعه کنیستر هم خراب شده باشد، بخارات بنزین به سمت رادیاتور راه پیدا می‌کنند. خرابی اورینگ فیلتر سوخت نیز موجب استشمام بوی بنزین پس از روشن کردن کولر می‌شود.

بیشتر بخوانید: دلیل خرابی کولر ماشین

استهلاک خودرو

ماشین‌های قدیمی برخلاف ماشین‌های جدید و با تکنولوژی پیشرفته، فاقد سیستم‌های جمع‌آوری آلاینده‎ها هستند. همین موضوع باعث انتشار بخارات بنزین به فضای داخل ماشین خواهد شد.

ریختن بنزین کف ماشین

گاهی اوقات علت بوی بنزین به ایرادات فنی خودرو مربوط نمی‌شود و فقط کمی بنزین کف ماشین ریخته شده است. در این شرایط با شستشوی داخل ماشین و استفاده از روش‌هایی مانند قهوه، جوش‌شیرین و شامپو فرش، بوی بنزین کاملا از بین می‌رود.

روش‌های از بین بردن بوی بنزین داخل ماشین

برای رفع چنین مشکلاتی، بهتر است خودرو را فورا نزد یک تعمیرکار متخصص ببرید تا علت دقیق مسئله را شناسایی و برطرف کند. توجه داشته باشید استفاده از بنزین باکیفیت و نظارت دقیق بر وضعیت سیستم سوخت‌رسانی ماشین نیز، نقش مهمی در جلوگیری از پخش بوی بنزین در کابین خودرو دارد.

به عنوان مثال، در صورتی که بدنه انژکتور سوراخ است، حتما آن را تعویض کنید. برای خواندن بهترین زمان تعویض انژکتور ماشین کلیک کنید. فیلتر سوخت نیز پس از هر 20 تا 25 هزار کیلومتر بایستی تعویض شود. محل اتصالات شیلنگ‌ها و سیستم سوخت‌رسانی را هم بررسی کرده و از سلامت حباب‌گیر درون بنزین مطمئن شوید.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت درباره علت‌های پخش شدن بوی بنزین در فضای داخلی ماشین و روش‌های برطرف کردن آن صحبت کردیم. نشت بنزین علاوه بر اینکه موجب افزایش مصرف سوخت، کاهش قدرت موتور، لرزش و صداهای غیرعادی در خودرو می‌شود، برای سرنشینان و راننده نیز مشکل ایجاد می‌کند. خستگی و بی‌حالی، سرگیجه، حالت تهوع و سختی تنفس از جمله عوارض نشت بوی بنزین در کابین خودرو هستند. بنزین یک ماده اشتعال‌پذیر است و کوچکترین سهل‌انگاری در رابطه با مشکلات مربوط به آن، ممکن است باعث آتش‌سوزی شود.

فروش اینترنتی لوازم یدکی خودرو

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه