علت اصلی گاز خوردن خودرو بدون دلیل

گاهی اوقات نتیجه گاز دادن خودرو مطابق انتظار شما نیست؛ یعنی با اینکه پدال گاز را فشار می‌دهید، افزایشی در شتاب ماشین نمی‌بینید. این اتفاق تحت عنوان گاز خوردن ماشین شناخته می‌شود. اگر با یک ماشین به مدت طولانی رانندگی کرده‌اید، حتما با گاز خوردن بی‌دلیل ماشین مواجه شده‌اید. این اتفاق در طولانی مدت اصلا خوشایند نیست و می‌تواند به قطعات پیشرانه، آسیب جدی وارد کند. در این مطلب از اکسون پارت همراه ما باشید تا علت‌های اصلی گاز خوردن ماشین را بررسی کنیم.

علل اصلی گاز خوردن بی‌دلیل ماشین

گاز خوردن ماشین در خودروهای داخلی بیشتر از خودروهای وارداتی رخ می‌دهد. همچنین یک خودرو هرچقدر بیشتر کار کند، احتمال بروز این مشکل در آن افزایش پیدا می‌کند. گاز خوردن خودرو در طولانی مدت، علاوه بر اینکه تاثیر زیادی روی افت قیمت ماشین می‌گذارد، مشکلاتی را نیز در حین رانندگی به وجود می‌آورد. در ادامه مطلب علل اصلی گاز خوردن ماشین را بررسی می‌کنیم.

فروش قطعات یدکی خودرو

آسیب دیدن استپر پیشرانه

معمولا اولین چیزی که هنگام گاز خوردن بی‌دلیل ماشین توسط تعمیرکار بررسی می‌شود، استپر موتور است. استپر میزان هوای ورودی به موتور را تنظیم می‌کند و خراب شدن آن، مهم‌ترین علت گاز خوردن ماشین است. در این مواقع باید استپر را تعویض کنید. اگر بعد از تعویض استپر مشکل حل نشد، احتمالا قطعات دیگر نیز دچار مشکل هستند.

خراب شدن دریچه گاز یا حسگر آن

سنسور دریچه گاز یکی از قطعات مهم در سیستم سوخت‌رسانی خودرو محسوب می‌شود و وظیفه آن اندازه‌گیری میزان باز یا بسته بودن دریچه گاز در موتورهای انژکتوری است. داده‌های این سنسور در اختیار ECU قرار می‌گیرند و ECU با بررسی اطلاعات دریافتی، متوجه می‌شود که دریچه گاز پیشرانه در چه وضعیتی قرار دارد. اگر سنسور دریچه گاز خراب شود، اطلاعات به درستی به ECU منتقل نخواهد شد و این قطعه فرمان صحیح را با توجه به نیاز خودرو برای حرکت صادر نمی‌کند. البته مشکل همیشه به سنسور دریچه گاز مربوط نمی‌شود. گاهی اوقات خرابی دریچه گاز نیز، این دریچه را به صورت ثابت باقی نگه می‌دارد. به طوری که فشار دادن یا ندادن پدال گاز، تاثیری در تغییر وضعیت خودرو ندارد.

نقص در پدال گاز خودرو

اگر خودروی شما در حال حرکت مشکل گاز خوردن دارد، ممکن است ایراد از پارگی سیم پدال گاز باشد. این اتفاق معمولا برای خودروهای فرسوده رخ می‌دهد. یعنی پاره شدن سیم پدال، مانع از انتقال پیام به ECU و موتور شده و شاهد سفت شدن پدال گاز و در نتیجه گاز خوردن خودرو خواهید بود. گاهی اوقات با تنظیم سیم پدال مشکل حل می‌شود؛ در غیر اینصورت، باید سیم پدال را تعویض کرد.

آسیب دیدن سنسور مپ خودرو

سنسور مپ به طور مستقیم با ECU در ارتباط است و میزان هوای ورودی به موتور را تنظیم می‌کند. اگر این قطعه دچار ایراد شود، در میزان باز و بسته بودن دریچه ورودی هوای موتور اختلال به وجود می‌آید و شاهد گاز خوردن ماشین حین حرکت خواهید بود.

خرابی آب‌بندی منیفولد ورودی هوا

اگر با مشکل گاز خوردن ماشین در حالت درجا یا حین حرکت مواجه هستید، ممکن است آب‌بندی منیفولد در محل اتصال منیفولد با سرسیلندر به هم خورده باشد. در اثر این اتفاق، هوا وارد موتور شده و باعث گاز خوردن ماشین می‌شود.

آسیب دیدن سنسور دور موتور

سنسور دور موتور نقش تعیین‌کننده‌ای در تنظیم زمان جرقه‌زنی خودرو دارد و خرابی آن باعث می‌شود که تنظیمات جرقه‌زنی به هم خورده و هنگام حرکت ماشین شاهد گاز خوردن آن باشید. توجه داشته باشید که سنسور دور موتور قابل تعمیر نیست و در صورت خرابی باید آن را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با سنسورهای مختلف خودرو

ایراد در ECU خودرو

گاهی اوقات مشکل گاز خوردن خودرو مستقیما به خرابی ECU مربوط می‌شود. در این صورت، ECU داده‌های ارسال‌شده توسط دیگر سنسورها را به درستی پردازش نمی‌کند و نمی‌تواند دستور مناسب برای تنظیم بخش‌های گوناگون خودرو صادر کند. این وضعیت علاوه بر گاز خوردن ماشین، مشکلات زیاد دیگری را نیز به همراه خواهد داشت.

صدمه دیدن انژکتور

یکی از علت‌های اصلی گاز خوردن ماشین هنگام استارت زدن، خرابی انژکتورها است. وظیفه انژکتور، اسپری سوخت به صورت بسیار ریز و درون محفظه احتراق است. بدین ترتیب سوخت و هوا به خوبی با یکدیگر ترکیب شده و شرایط برای احتراق مناسب در موتور فراهم می‌شود.

اگر انژکتور آسیب ببیند، ترکیب سوخت و هوا به درستی صورت نمی‌گیرد و راندمان موتور کاهش پیدا می‌کند. با تشدید این مشکل، عملا انژکتور هیچ سوختی به داخل محفظه احتراق تزریق نخواهد کرد. در نتیجه ابتدا خودرو گاز می‌خورد سپس سریعا خاموش می‌شود.

نقص در پمپ بنزین خودرو

وقتی خودرو کار می‌کند، باید جریان پیوسته‌ای از باک سوخت به سمت پیشرانه برقرار شود. این وظیفه را پمپ بنزین انجام می‌دهد. با خرابی این قطعه، جریان سوخت دچار مشکل شده و به صورت مستمر به موتور نمی‌رسد. در این وضعیت، انرژی برای به حرکت درآوردن خوردو تامین نمی‌شود و هر چه گاز می‌دهید، خودرو شتاب نمی‌گیرد.

سفت شدن یا پاره شدن سیم کلاچ

یکی از اصلی‌ترین علت‌های گاز خوردن ماشین در هنگام کلاچ گرفتن، ایراد در سیم کلاچ است. این سیم نقش رابط بین پدال کلاچ و سیستم انتقال قدرت ماشین را دارد و خرابی آن انتقال قدرت را دچار اختلال می‌کند. گاز خوردن ماشین تنها یکی از مشکلاتی است که این شرایط به وجود می‌آورد. درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره زمان تعویض صفحه کلاچ کلیک کنید.

گیر کردن قطعات سیستم ترمز

اگر ماشین شما هنگام ترمزگیری با مشکل گاز خوردن مواجه می‌شود، به احتمال زیاد قطعات سیستم ترمز گیر کرده‌اند. این مشکل به دلایل گوناگونی مانند ساییدگی بیش از حد لنت‌ها، ایراد در بوستر ترمز، نفوذ هوا به داخل روغن ترمز، یا تنظیم نبودن قسمت‌های مختلف سیستم ترمز رخ می‌دهد. با اینکه خطر گیر کردن قطعات سیستم ترمز بسیار جدی‌تر از گاز خوردن ماشین است؛ اما گاز خوردن ماشین می‌تواند شما را از وقوع حوادث بزرگتر آگاه کند.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت، علت‌های اصلی گاز خوردن ماشین را بررسی کردیم. توصیه می‌شود با مراجعه دوره‌ای به تعمیرگاه و بررسی وضعیت سلامت قطعات مختلف خودرو مانند سنسورها، قطعات سیستم ترمز، انژکتور، ECU و ... تا حد امکان از گاز خوردن خودرو جلوگیری نمایید؛ چرا که در اکثر موارد، اگر قطعات دچار آسیب‌دیدگی شوند، امکان تعمیر آن‌ها وجود ندارد و باید از قطعه جایگزین استفاده کنید.

فروش لوازم یدکی اصل

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه