ریختن بیش از حد روغن موتور چه آسیب هایی در پی دارد؟

روغن موتور یک عنصر ضروری برای حفاظت و نگهداری از موتور خودرو و اجزای مرتبط با آن است. تمام موتورهای درون‌سوز برای کاهش گرما و اصطکاک ناشی از کارکرد قطعات، به روغن نیاز دارند. روغن موتور به عنوان یک عامل خنک‌کننده نیز عمل می‌کند و باعث تخلیه حرارت تولید‌شده در موتور می‌شود؛ اما ریختن بیش از حد روغن موتور، چه آسیب‌هایی در پی دارد؟ آیا روغن اضافی می‌تواند به پیشرانه صدمه وارد کند؟

در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم. همچنین به شما می‌گوییم که در صورت ریختن روغن اضافی در خودرو، چه عکس‌العملی نشان دهید.

آیا ریختن روغن اضافی به پیشرانه موتور ماشین آسیب می‌رساند؟

ریختن بیش از حد روغن موتور، می‌تواند به خودرو آسیب‌های جدی وارد کند. این روغن اضافی، باعث افزایش فشار در سیستم می‌شود و قطعات مرتبط با موتور را خراب می‌کند. وقتی شما بیش از اندازه روغن می‌ریزید، کف و حباب در سیستم موتور و اطراف آن ایجاد می‌شود. این کف می‌تواند در لوله‌ها، فیلترها و سایر قطعات سیستم تجمع پیدا کند و باعث کاهش جریان روغن یا مسدود شدن کامل آن شود.

وقتی روغن اضافی با میل‌لنگ تماس پیدا می‌کند، این قطعه مهم کاملا آغشته به روغن شده و آن را به بلوک موتور انتقال می‌دهد. در این حالت، گازهای حاصل از احتراق به درستی تخلیه نمی‌شوند و در نهایت روغن موتور به شکل لجنی سفید در می‌آید. این لجن به شکل یک روان‌کننده بد عمل کرده و روان‌کاری و خنک‌کاری را به درستی انجام نمی‌دهد.

برای جلوگیری از این مشکلات، همواره به توصیه‌های تولیدکننده خودرو و روغن موتور توجه کنید و مقدار مناسبی از روغن را درون موتور بریزید. از روغن موتور با‌کیفیت و مناسب برای خودرو استفاده کنید و به تعویض منظم و به‌موقع روغن موتور توجه داشته باشید تا از وقوع مشکلات جدی جلوگیری شود.

حتما بخوانید: بهترین زمان تعویض روغن ماشین

میزان روغن مصرفی در خودروها به چه عواملی بستگی دارد؟

نوع و سن موتور

موتورهای قدیمی‌ نسبت به موتورهای جدیدتر، نیاز بیشتری به روغن دارند. نوع موتور و اینکه دیزلی باشد یا بنزینی نیز تاثیرگذار است.

حجم و ظرفیت موتور

هر چقدر حجم پیشرانه بزرگتر باشد، نیاز آن به روغن موتور بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، پیشرانه‌های 4 سیلندر به 5 کوارت و پیشرانه‌های 6 سیلندر به 6 کوارت روغن نیاز دارند.

شرایط استفاده

استفاده از خودرو در شرایط سخت‌ مانند رانندگی در شهر، رانندگی در ترافیک سنگین یا رانندگی در شرایط آب و هوایی نامساعد، نیاز به تعویض و اضافه کردن روغن موتور را بیشتر می‌کند.

در دفترچه راهنمای هر خودرو، تعداد دفعات تعویض روغن و میزان دقیق روغن مصرفی بر اساس شرایط و نحوه استفاده از خودرو درج شده است. با توجه به این اطلاعات، شما باید دقیقا همان مقدار روغن را در پیشرانه خودرو بریزید.

فروش قطعات یدکی ماشین

نشانه‌های وجود روغن اضافی در خودرو

گفتیم که وجود روغن اضافی ممکن است به مشکلات جدی مانند خرابی قطعات موتور و همچنین آلودگی محیط زیست منجر شود. بنابراین، باید به دقت به نشانه‌های وجود روغن اضافی در خودرو توجه داشته باشید. برخی از این نشانه‌ها عبارتند از:

نشتی روغن در زیر خودرو: اگر پس از پارک کردن خودرو، لکه‌های روغنی زیر خودرو مشاهده کردید، ممکن است به دلیل وجود روغن اضافی در خودرو باشد.

بوی سوختگی: بوی روغن سوخته در کابین خودرو می‌تواند به علت بیش از حد بودن روغن موتور باشد.

افزایش مصرف روغن: اگر متوجه شوید که خودرو شما به طور غیرعادی و بیشتر از حد معمول روغن مصرف می‌کند، به احتمال زیاد روغن موتور اضافی درون آن ریخته‌اید.

صداهای عجیب: وجود روغن اضافی ممکن است باعث تولید صداهای عجیب و غیرعادی در موتور شود.

کارکرد نامطلوب: وجود روغن اضافی عملکرد صحیح موتور را مختل می‌کند. اگر نشانه‌هایی مانند کاهش قدرت موتور، افزایش صدا و لرزش‌های غیرعادی را حس کردید، ممکن است به دلیل ریختن روغن اضافی در خودرو باشد.

در صورتی که هر کدام از نشانه‌های بالا را مشاهده کردید، ابتدا سطح روغن موتور را بررسی کنید. اگر سطح روغن بیشتر از حد معمول است، باید روغن اضافی تخلیه شود. در ادامه مطلب روش‌های تخلیه روغن موتور اضافی را به تفصیل خواهیم گفت. برای اطمینان بیشتر می‌توانید نزد یک تعمیرکار متخصص بروید تا تعمیرات لازم را انجام دهد.

حتما بخوانید: نشانه های روغن سوزی موتور ماشین

چگونه روغن اضافی را از پیشرانه خودرو تخلیه کنیم؟

برای تخلیه روغن اضافی، مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا خودرو را در یک محل صاف و ایمن پارک کنید. موتور را خاموش کرده و اجازه دهید روغن موتور سرد شود.
  • سپس خودرو را توسط جک بالا ببرید. تا حدی که از زیر خودرو به محل پیشرانه دسترسی داشته باشید.
  • یک ظرف مناسب زیر پیشرانه قرار دهید تا روغن اضافی در آن جمع شود.
  • اکنون پیچ تخلیه روغن را با استفاده از یک گیره یا ابزار مناسب باز کنید. مطمئن شوید که ظرف جمع‌آوری روغن زیر پیشرانه قرار دارد.
  • به آرامی و با دقت، پیچ تخلیه روغن را باز کنید تا روغن اضافی شروع به خروج از پیشرانه کند. منتظر شوید تا تمام روغن اضافی خارج شود.
  • بعد از تخلیه کامل روغن، پیچ تخلیه را دوباره ببندید و مطمئن شوید که همه چیز به درستی محکم شده است. دقت داشته باشید رزوه‌های پیچ تخلیه را بیش از حد سفت نکنید. چرا که پیامد آن هرزی پیچ و نشتی مکرر روغن از اطراف پیچ تخلیه خواهد بود.
  • اکنون می‌توانید خودرو را به حالت اولیه برگردانید. سطح روغن موتور را بررسی کنید و در صورت نیاز، روغن موتور مناسب درون آن بریزید.

حتما قبل از هر اقدامی، دستورالعمل‌های تولید‌کننده خودرو را مطالعه کرده و از تجهیزات و ابزار مناسب استفاده کنید.

استفاده از پمپ ساکشن، یک روش جدیدتر و بسیار موثر برای تخلیه روغن اضافی از پیشرانه خودرو است. این روش به شما کمک می‌کند تا به طور دقیق و بدون هدر رفت روغن، روغن اضافی را از پیشرانه خودرو تخلیه کنید. در این روش فقط به یک پمپ ساکشن دستی یا خودکار نیاز دارید تا روغن را از لوله‌ای که میله شاخص روغن در آن قرار دارد، بالا بکشد. این روش بسیار راحت بوده و بسیار تمیزتر از روش قبلی است.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت، در مورد آسیب‌های ناشی از ریختن روغن موتور اضافی در خودرو صحبت کردیم. توصیه می‌شود هنگام تعویض و شارژ مجدد روغن، دستورالعمل‌های دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه کنید تا از ریختن روغن اضافی در خودرو جلوگیری شود.

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه