به روزترین امکانات و تجهیزات رفاهی خودرو

 

این روزها تقریباً تمام اتومبیل‌ها به امکانات و وسایلی مجهز شده‌اند که می‌توانند تا حد زیادی به راحتی راننده و سرنشینان کمک کنند. همه ما در بسیاری از مواقع و به خصوص در سفرهای طولانی، به این امکانات نیازمندیم؛ چرا که قرار است زمان زیادی را در اتومبیل خود بگذرانیم؛ پس باید احساس راحتی و آرامش داشته باشیم.

در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم به بررسی چند نمونه از وسایل رفاهی داخل خودرو بپردازیم تا اگر شما هم قصد خرید این لوازم و ابزارآلات را دارید، با آگاهی بهتری انتخاب خود را انجام دهید. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما هستید، سپاسگزاریم.

به روزترین امکانات و تجهیزات رفاهی خودرو

جدیدترین امکانات و تجهیزات رفاهی خودرو شامل موارد زیر می‌شوند:

1- گرمکن و سردکن صندلی خودرو

گرم‌کن‌های صندلی در خودروها، از تجهیزات رفاهی بسیار پراهمیت به حساب می‌آیند. این تجهیزات در فصول سرد سال استفاده می‌شوند و با استفاده از برق خودرو کار می‌کنند. گرم‌کن‌های صندلی علاوه بر افزایش راحتی و آسایش راننده و سرنشینان در طول سفر، موجب بهبود عملکرد راننده و کاهش خستگی و او نیز می‌شوند. به طور کلی، با این تکنولوژی می‌توانید در عرض چند ثانیه صندلی خودروی خود را گرم کرده و سرمای صندلی را به دمای ایده‌آل برسانید. در خودروهای بسیار لوکس، ابتدا دمای بدن شما توسط این سیستم سنجیده می‌شود تا متناسب با آن، دمای صندلی کم و زیاد شود؛ در این صورت، شما اصلا اذیت نخواهید شد.

به طور برعکس، سردکن صندلی، بلافاصله صندلی شما را خنک می‌کند و حرارت بدنتان را کاهش می‌دهد. بدین ترتیب دیگر لازم نیست که در فصل گرم سال، درجه حرارت کولر را بالا ببرید. نکته جالب اینجاست که اکثر این صندلی‌ها وقتی بر روی حالت سردکن قرار می‌گیرند، ماساژور آن‌ها نیز شروع به فعالیت کرده تا کوفتگی بدنتان را که ممکن است در اثر سرما حاصل شود، کاهش دهند.

امکانات و تجهیزات رفاهی خودرو 

2- هدآپ خودرو

یکی از تجهیزات رفاهی بسیار مهم که در خودروهای جدید و پیشرفته قرار دارد، هدآپ خودروHead Up است. این تجهیزات در بخش جلویی خودرو و در نزدیکی صندلی راننده جاسازی شده‌اند و به کمک یک صفحه نمایش، اطلاعات مهم خودرو را به راننده نشان می‌دهند.

هدآپ خودرو معمولاً در قسمت بالای پنجره جلویی به تصویر در می‌آید تا راننده را از اطلاعاتی مانند سرعت خودرو، دمای هوا، فشار تایرها، مسیر نقشه و ... آگاه سازد. هدآپ به راننده کمک می‌کند تا بدون حرکت سر، اطلاعات مهم خودرو را دریافت کرده و به راحتی کنترل خودرو را بر عهده بگیرد. این فناوری جذاب و زیبا علاوه بر کاهش خستگی چشم و سر، موجب بهبود رانندگی و افزایش ایمنی در جاده نیز خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با سیستم ایمنی خودرو کلیک کنید.

امروزه هدآپ از ضروری‌ترین تجهیزات رفاهی خودروها به حساب می‌آید؛ چرا که به راننده این امکان را می‌دهد تا همیشه تمرکز خود را روی جاده حفظ کند و مانع از وقوع تصادفات احتمالی شود.

با اینکه هدف سیستم هدآپ کاهش حواس‌پرتی راننده است، اما برخی از کارشناسان ایمنی معتقدند که شلوغی اطلاعات روی شیشه جلوی خودرو می‌تواند مانع دید رانندگان شده و باعث شود که آن‌ها تمرکز خود را در هنگام رانندگی از دست بدهند.

هدآپ خودرو

3- گرمکن و سردکن فرمان برقی خودرو

این تجهیزات به کمک یک سیستم خنک‌کننده و گرم‌کننده، به رانندگان اجازه می‌دهند تا دمای فرمان را به دلخواه خود تنظیم کنند. شاید ورود به خودرو در روزهای سرد سال و مواجه شدن با یک فرمان سرد، برای برخی از افراد بسیار ناخوشایند باشد. در این شرایط، سیستم گرمکن فرمان می‌تواند تجربه‌ای دلپذیر را در هنگام رانندگی برای شما فراهم کند. عملکرد گرمکن فرمان بسیار شبیه به گرمکن صندلی است. در واقع، ابتدا المنت دایره‌ای شکلی که درون غربیلک فرمان قرار گرفته است، گرم شده و باعث گرم شدن فرمان می‌شود. این المنت‌ها با برق خودرو کار می‌کنند و به محض رسیدن برق به آن‌ها، دمای غربیلک فرمان را افزایش می‌دهند.

سرد کن فرمان نیز قادر است هوای خنک سیستم تهویه را از قسمت مرکزی فرمان به بخش محیطی آن انتقال دهد که نتیجه آن خنک شدن غربیلک و دستان راننده خواهد بود. این تکنولوژی نیز کاملا شبیه به سردکن صندلی است. آپشن سردکن به گونه‌ای کار می‌کند که جریان هوا کاملا تعدیل شده و راننده هرگز تغییر دما را حس نکند.

با استفاده از گرمکن و سردکن فرمان برقی، راننده می‌تواند در هر شرایط آب و هوایی از فرمان خودرو با راحتی بیشتری استفاده کند. این تجهیزات علاوه بر کاهش خستگی دست و افزایش راحتی در رانندگی، بهبود ایمنی در جاده را نیز به دنبال خواهند داشت.

4- دوربین دنده عقب خودرو

دوربین دنده عقب به کمک یک سیستم نمایشگر، تصویری از منظره عقب خودرو را به راننده نشان می‌دهد. در این صورت راننده به هنگام عقب راندن، از موانع و خطرات پشت خودرو آگاه خواهد شد. این تجهیزات به دلیل کاهش خطر تصادف و افزایش ایمنی در جاده، از آپشن‌های بسیار مهم و حیاتی خودرو محسوب می‌شوند.

امروزه اکثر اتومبیل‌های جدید از این امکان برخوردار هستند. اما هنوز بسیاری از خودروها وجود دارند که از آن بهره نمی‌برند. متاسفانه دوربین دنده عقب با وجود تمام ضرورتی که در جلوگیری از تصادفات دارد، در کشور ما هنوز یک آپشن به حساب می‌آید و بسیاری از خودروسازان داخلی، این فناوری را در ماشین‌هایی که به بازار عرضه می‌کنند قرار نمی‌دهند. در چنین شرایطی، صاحبان خودرو برای رانندگی و پارک بهتر مجبورند آن را به صورت آزاد تهیه کرده و بر روی خودروی خود قرار دهند.

تجهیزات رفاهی خودرو

5- تکنولوژی تشخیص عابر پیاده Pedestrian detection

تکنولوژی تشخیص عابر پیاده یکی از تجهیزات امنیتی و رفاهی خودرو محسوب می‌شود که به کمک آن رانندگان می‌توانند موانع و عابران پیاده را تشخیص داده و حوادث رانندگی را به حداقل برسانند. این سیستم عابری که توسط راننده دیده نمی‌شود را شناسایی کرده و با صدا درآوردن آلارم، راننده را از وجود او آگاه می‌سازد.

تکنولوژی تشخیص عابر پیاده از سنسورهای مختلفی استفاده می‌کند. برای مثال، سنسورهای تصویری، تصاویر ویدئویی از عابران پیاده در نزدیکی خودرو می‌گیرند و با پردازش آن‌ها، شناسایی می‌کنند که آیا فردی در نزدیکی خودرو در حال حرکت است یا نه. سنسور راداری نیز فاصله عابران پیاده را از خودرو اندازه‌گیری می‌کند.

همان‌طور که گفتیم، این سیستم‌ها با هشداردهی به رانندگان اطلاع می‌دهند که یک عابر پیاده در نزدیکی خودرو قرار دارد. جالب است بدانید که نوع پیشرفته‌تر این سیستم‌ها حتی می‌توانند خودرو را به صورت خودکار متوقف کنند تا از بروز حوادث جلوگیری شود.

6- شیشه دودی خودرو

شیشه دودی خودرو با رنگ تیره‌ای که دارد، مانع از ورود نور خورشید و اشعه‌های زیان‌بار آن به داخل خودرو می‌شود. این شیشه‌ها عمدتاً در قسمت‌های پشتی خودرو یا شیشه‌های جانبی نصب می‌شوند. امروزه استفاده از شیشه دودی خودرو به دلیل برخی مزایای آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این شیشه‌ها علاوه بر حفاظت راننده و سرنشینان خودرو در برابر ورود نور خورشید، به افزایش حریم خصوصی در داخل خودرو نیز کمک می‌کنند. همچنین، با کاهش قدرت دید، امکان مشاهده داخل خودرو توسط دزدان کاهش می‌یابد.

بعضی از شیشه‌های دودی خودرو دارای ویژگی‌های امنیتی نیز هستند. این شیشه‌ها  در برابر ضربه‌های فیزیکی و حرارتی مقاومت بیشتری داشته و در صورت شکستن، قطعات آن‌ها به اطراف پخش نمی‌شود. با اینکه استفاده از شیشه دودی تکنولوژی جدیدی نیست، اما برخی از افراد تمایلی به استفاده از آن در خودروی خود ندارند. برخی از معایب استفاده از شیشه دودی خودرو عبارتند از: کاهش دید در شرایط نامطلوب هوایی و شب. همچنین، کاهش امکان دید برای راننده در مواقعی که نیاز به دید دقیق وجود دارد. مانند تغییر خطوط در جاده.

7- کروز کنترل خودرو Cruise Control

کروز کنترل به راننده این امکان را می‌دهد تا  سرعت خودرو را به طور خودکار کنترل کرده و آن را در حداکثر سرعت تعیین‌شده توسط راننده نگه دارد. برای فعال کردن کروز کنترل، راننده باید دکمه‌ای را فشار دهد و سپس سرعت مورد نظر خود را تنظیم کند. انواع کروز کنترل خودرو عبارتند از:

کروز کنترل عادی: این سیستم، تنها قابلیت کنترل سرعت خودرو را دارد و نمی‌تواند مسیر راننده را تغییر دهد.

کروز کنترل هوشمند: این نوع کروز کنترل، قابلیت تشخیص فاصله بین خودرو و خودروهای دیگر را نیز دارا است و در صورت نیاز به توقف خودرو، به طور خودکار ترمز خودرو را فعال می‌کند.

کروز کنترل هوشمند با قابلیت تغییر مسیر: این نوع کروز کنترل علاوه بر کنترل سرعت خودرو، قابلیت تغییر مسیر راننده را نیز دارد و در صورت نیاز به تغییر مسیر، سیستم به طور خودکار فرمان خودرو را کنترل می‌کند.

امکانات رفاهی خودرو

کروز کنترل خودرو برای رانندگی در مسافرت‌های طولانی بسیار به کار می‌آید. این سیستم به رانندگان این امکان را می‌دهد می‌دهد تا خستگی کمتری را احساس کنند و از رانندگی لذت بیشتری ببرند. با این حال، توجه داشته باشید که با وجود کروز کنترل نیز همچنان باید تمرکز و دقت کافی در هنگام رانندگی داشته باشید. چرا که این سیستم تنها نقش کمکی داشته و هرگز نباید به طور کامل به آن اطمینان کرد.

8- اتوترانک Auto Trunk

اتونرانک یا سنسور پا، سیستمی است که باز کردن درب صندوق عقب را برای شما آسان‌تر می‌کند. مخصوصا در زمان‌هایی که دست شما بند است و می‌خواهید چیزی را داخل صندوق عقب خودرو قرار دهید. سنسور این سیستم در صندوق عقب تعبیه شده و به حرکت پا در زیر صندوق بسیار حساس است. کافیست پای خود را زیر صندوق برده و کمی آن را به بالا بیاورید. در این حالت، درب صندوق به طور خودکار برای شما باز می‌شود. لازم است بدانید که فقط زمانی که ریموت خودرو در فاصله نهایتا یک متری صندوق عقب باشد، این سیستم فعال می‌شود.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت سعی کردیم اطلاعاتی در خصوص کاربردی‌ترین وسایل و تجهیزات رفاهی خودرو در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. به طور کلی، تجهیزات و امکانات رفاهی خودرو بخش جدایی‌ناپذیر هر خودرو محسوب می‌شوند. این امکانات کمک می‌کنند تا سفرهای درون شهری و برون شهری پرآرامشی را در خودرو و در کنار عزیزانتان داشته باشید و اوقات خوشی را در طول سفر سپری کنید.

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه