علائم خرابی سوزن انژکتور 206

 

خرابی سوزن انژکتور 206 | نشانه‌های خرابی سوزن انژکتور پژو 206

با پیشرفت فناوری، موتورهای کاربراتوری به انژکتوری تغییر داده شدند تا راندمان موتور در بالاترین حالت ممکن خود باشد و فرایند احتراق به صورت بهینه صورت گیرد. موتورهای کاربراتوری و انژکتوری از لحاظ مشخصات، نوع عملکرد و شیوه سوخت‌رسانی با یکدیگر تفاوت دارند. در ماشین‌های کاربراتوری، با استفاده از یک کاربراتور، سوخت با هوا مخلوط می‌شود. سپس این مخلوط به سیلندرها انتقال پیدا می‌کند. این نوع ماشین‌ها مصرف سوخت زیادی دارند و برای رانندگی در ارتفاعات بالا و شرایط آب ‌و هوایی نامساعد مناسب نیستند.

این در حالی است که در ماشین‌های انژکتوری، با استفاده از یک سیستم انژکتور، سوخت به صورت مستقیم به سیلندرها تزریق می‌شود. در این نوع ماشین‌ها، سیستم انژکتور برای تنظیم مقدار سوخت به صورت خودکار عمل می‌کند و دستورات لازم را از ECU می‌گیرد. به طور کلی، ماشین‌های انژکتوری به دلیل مصرف کمتر سوخت و کارایی بالاتر، گزینه مناسب‌تری نسبت به ماشین‌های کاربراتوری هستند. در این مطلب از اکسون پارت، قصد داریم در مورد سوزن انژکتور 206 تیپ دو و پنج و علائم خرابی این قطعه، توضیحات لازم را ارائه دهیم.

سوزن انژکتور پژو 206 چگونه کار می‌کند؟

سوزن انژکتور قطعه‌ای کوچک در سیستم انژکتور سوخت است که در ماشین‌های بنزینی قرار داده می‌شود. این قطعه با افزایش و کاهش فشار سوخت، مقدار سوخت را کنترل کرده و به صورت بسیار دقیق و خودکار، آن را به سیلندرهای موتور تزریق می‌کند.

سوزن انژکتور از یک محور روان و یک سری تشکیل شده است. این سری در داخل شیر انژکتور فشرده می‌شود تا با کاهش فشار، سوخت به داخل سیلندر تزریق گردد. هنگامی که فشار سوخت افزایش می‌یابد، سوزن به جای اول خود بازمی‌گردد و جریان سوخت به سیلندر را قطع می‌کند.

این سوزن به عنوان یک قطعه حساس و مهم در سیستم انژکتور پژو 206، باید با دقت بالا تولید شود و همواره در حالت کاملاً تمیز و سالم باشد. هرگونه آلودگی، خراشیدگی یا آسیب در سوزن انژکتور 206 می‌تواند باعث عدم عملکرد صحیح سیستم انژکتور و کاهش کارایی موتور شود؛ به همین دلیل باید آن را طی دوره‌های زمانی منظم تعویض کنید و از سوخت با‌کیفیت و تمیز برای خودروی خود استفاده نمایید.

 خرابی سوزن انژکتور 206

جای سوزن انژکتور پژو 206 کجاست؟

سوزن انژکتور در نزدیکی شیر انژکتور قرار دارد و بر روی ریل سوخت بسته می‌شود. جهت کنترل دقیق تزریق سوخت به سیلندرهای موتور، سوزن انژکتور با دستور مستقیم ECU کار می‌کند. ECU  با توجه به اطلاعاتی که از سنسورهای مختلف دریافت می‌نماید، شارژ الکتریکی را به سوزن انژکتور می‌فرستد تا با دقت کافی، سوخت به داخل سیلندر تزریق شود.

سنسورهای مختلف دما، فشار و سنسور گاز خروجی، اطلاعات لازم را به ECU می‌دهند تا با توجه به آن‌ها، ECU تصمیم بگیرد که چقدر سوخت باید به هر سیلندر تزریق شود. ECU شرایط دیگری مانند سرعت خودرو، بار موتور و دمای هوا را نیز بررسی می‌کند تا مطابق با آن و در زمان مناسب، سوخت را به درون سیلندر تزریق نماید.

علت خرابی سوزن انژکتور پژو 206 تیپ دو و پنج

آلودگی سوزن انژکتور: آلودگی و رسوب در سوزن انژکتور ممکن است باعث مسدود شدن سوزن و کاهش جریان سوخت شود. این مسئله به عدم عملکرد صحیح سیستم انژکتور و کاهش کارایی موتور می‌انجامد.

خراشیدگی سوزن انژکتور: به دلیل استفاده نامناسب از خودرو، آلودگی و یا فشار بالای سوخت، به مرور زمان سوزن دچار آسیب می‌شود. این مشکل می‌تواند فشار سوخت را کم کند یا باعث نشت سوخت شود.

معمولا گرفتگی یا کثیف شدن سوزن انژکتور پژو 206، رایج‌ترین علت خراب شدن این قطعه است. چرا که اگر این آلودگی‌ها به داخل انژکتور نفوذ پیدا کنند، مسیر سوزن را می‌بندند و در فرایند احتراق، اختلال به وجود می‌آورند.

اگر سوزن انژکتور پژو 206 خراب شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

کاهش کارایی موتور: اگر سوزن انژکتور به درستی کار نکند، راندمان و کارایی موتور کاهش پیدا می‌کند. این مشکل می‌تواند باعث کاهش توان موتور، افزایش مصرف سوخت و یا افزایش آلاینده‌های خروجی از اگزوز شود.

نشت سوخت: با یک سوزن انژکتور خراب، احتمال نشت سوخت بالا می‌رود که می‌تواند باعث ایجاد حریق و یا انفجار شود.

عدم عملکرد صحیح سیستم انژکتور: اگر سوزن انژکتور خراب شود، سیستم انژکتوری ماشین عملکرد صحیحی نخواهد داشت. این مشکل می‌تواند باعث توقف ناگهانی موتور و یا ایجاد مشکلات دیگر در این قطعه شود.

سوزن انژکتور 206

علائم خرابی سوزن انژکتور پژو 206 تیپ دو و پنج

خاموش شدن ماشین: رایج‌ترین دلیل خاموش شدن ماشین، اسپری نامنظم سوخت به درون سیلندر است؛ زیرا در این شرایط، سوخت خودرو به درستی تامین نمی‌شود. بدین ترتیب، ممکن است موتور خودرو بعد از چند دقیقه یا حتی چند ثانیه کارکرد، ناگهان خاموش شود. این مشکل می‌تواند در اثر عدم تزریق سوخت کافی به موتور توسط سوزن انژکتور رخ دهد.

کاهش توان موتور: اگر سوزن انژکتور به درستی کار نکند، توان موتور کاهش پیدا کرده و خودرو قدرت کمتری خواهد داشت. یک انژکتور معیوب، سوخت‌رسانی را به درستی انجام نمی‌دهد که نتیجه آن اختلال در عملکرد موتور خودرو یا حتی خرابی آن است.

لرزش موتور: لرزش موتور نیز به عنوان یکی از نشانه‌های خرابی سوزن انژکتور شناخته می‌شود. در این شرایط،  موتور خودرو با لرزش شدیدی کار می‌کند که شبیه شلیک کردن است. این مشکل به دلیل عدم تزریق سوخت به صورت صحیح، توسط سوزن انژکتور رخ می‌دهد. در بسیاری موارد، سوزن انژکتور ممکن است خراب شده باشد و لازم باشد که آن را تعویض کنید. توجه داشته باشید که عدم پیگیری این موضوع می‌تواند به موتور آسیب برساند. در هر حال، برای رفع این مشکل توصیه می‌شود به تعمیرگاه مراجعه کنید و مسئله را برطرف نمایید.

نشت سوخت: سوزن انژکتور از مجموعه‌ای از قطعات تشکیل شده است. هر یک از این قطعات ممکن است در گذر زمان و در اثر استفاده‌های نامناسب از خودرو خراب شوند و سوخت را به بیرون نشت دهند. در بسیاری مواقع، به مشام رسیدن بوی بنزین در کابین خودرو به خاطر نقص در سیستم انژکتوری ماشین است. این موضوع می‌تواند حوادث تلخی مثل آتش‌سوزی ایجاد کند.

افزایش مصرف سوخت: خرابی سوزن انژکتور، مصرف سوخت را افزایش می‌دهد؛ زیرا خودرو به سوخت بیشتری نیاز خواهد داشت.

شروع دیرهنگام موتور: در صورت خرابی سوزن انژکتور، خودرو دیرتر از حالت عادی روشن می‌شود.

افزایش آلاینده‌های خروجی: افزایش آلاینده‌های خروجی، از نشانه‌های سوزن انژکتور معیوب است و باعث می‌شود خودرو شرایط زیست‌محیطی نامطلوبی داشته باشد.

شنیدن صداهای عجیب و غریب: اگر صداهای عجیب و غریب در کابین خودروی شما شنیده می‌شود، این احتمال را بدهید که سوزن انژکتور خودرو ایراد پیدا کرده است.

در صورت مواجهه با هر یک از علائم فوق، بهتر است هر چه سریع‌تر به یک تعمیرگاه مراجعه کنید تا با تعمیر یا تعویض سوزن انژکتور، عملکرد خودرو به حالت اولیه بازگردد. معمولا کارکرد ناصحیح موتور به عنوان یکی از علائم اصلی خرابی سوزن انژکتور شناخته می‌شود. در این حالت، ممکن است موتور خودرو با سرعت بسیار پایین یا بسیار بالا کار کند یا صداهای غیرعادی از خود بدهد. اختلال در عملکرد موتور، ترکیب نامناسبی از سوخت و هوا ایجاد کرده و مصرف سوخت را بیش از حد افزایش می‌دهد.

به طور کلی، سوزن انژکتور باید به صورت دقیق و هماهنگ با فشار سوخت در داخل موتور کار کند.. اگر سوزن ایراد پیدا کند، ممکن است بخش‌های مختلف آن مانند مهره‌ها و رینگ‌ها نیز دچار خرابی شوند و سوخت را به بیرون نشت دهند.

سوزن انژکتور پژو 206

فیلتر سوزن انژکتور پژو 206

از فیلتر سوزن انژکتور برای تصفیه سوخت استفاده می‌شود. این فیلتر در خط تزریق سوخت قرار می‌گیرد و وظیفه آن پاکسازی سوخت از ذرات ناخالص، رسوبات و سایر آلودگی‌ها است.  معمولا سوختی که از مخازن سوخت به موتور می‌رسد، شامل ذرات ناخواسته و رسوب است. این رسوبات در صورت عبور از سوزن انژکتور، به داخل سیلندرها و اجزای دیگر موتور رسیده و باعث خرابی این قطعات می‌شوند. علاوه بر این، آلودگی‌های دیگری مثل آب، روغن و ... نیز ممکن است به داخل سوخت وارد شده و در سیستم تزریق سوخت نقص ایجاد کنند.

با استفاده از فیلتر سوزن انژکتور، تمام این مشکلات به حداقل می‌رسد. این وسیله از یک محفظه و یک المنت فیلتر تشکیل شده است تا سوخت تصفیه‌شده از طریق آن جریان داده شود. المنت فیلتر یک جعبه فلزی است که سوراخ‌های کوچک دارد. ناخالصی‌ها و رسوبات در این جعبه گیر می‌کنند و سوخت تمیز از طریق سوراخ‌های المنت فیلتر به سوزن انژکتور منتقل می‌شود.

با استفاده از فیلتر سوزن انژکتور، احتمال خرابی سوزن انژکتور کاهش می‌یابد و عمر سیستم تزریق سوخت بیشتر می‌شود. این فیلتر کمک می‌کند تا هدر‌رفت سوخت کاهش پیدا کرده و مصرف سوخت کم شود. به طور کلی، استفاده از فیلتر سوزن انژکتور، برای حفظ عملکرد بهینه موتور و جلوگیری از خرابی‌های ناشی از آلودگی سوخت ضروری است.

شستشوی سوزن انژکتور پژو 206

برای شستشوی سوزن انژکتور می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید که در این قسمت به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

استفاده از محلول‌های تمیز‌کننده: این محلول‌ها دارای ترکیباتی هستند که به راحتی رسوبات و آلودگی‌های سوزن انژکتور را از بین می‌برند.

استفاده از اولتراسونیک: دستگاه اولتراسونیک یکی از روش‌های پرکاربرد برای شستشوی سوزن انژکتور است. در این روش، سوزن انژکتور داخل یک محلول تمیز‌کننده قرار می‌گیرد و توسط امواج صوتی پاک می‌شود.

استفاده از روش پالسی: در روش پالسی، سوزن انژکتور به داخل یک محلول تمیز‌کننده فرستاده می‌شود. سپس با استفاده از یک دستگاه پالسی تحت فشار قرار می‌گیرد. این روش رسوبات و آلودگی‌های سوزن انژکتور را به خوبی از بین می‌برد.

آیا بنزین سوپر در رفع گرفتگی سوزن انژکتور موثر است؟

بنزین سوپر یا همان بنزین با اکتان بالاتر، ممکن است در کاهش گرفتگی سوزن انژکتور موثر باشد. اما توجه داشته باشید که گرفتگی سوزن انژکتور به دلایل مختلفی مثل وجود رسوبات در سیستم تزریق سوخت و ... رخ می‌دهد. بنابراین، تنها استفاده از بنزین سوپر نمی‌تواند این مشکل را حل کند.

آیا سوزن انژکتور فرانسوی در ایران یافت می‌شود؟

بله، سوزن انژکتور فرانسوی در کشور ما موجود است. برای خرید این نوع سوزن، به فروشگاه‌های قطعات خودرو یا فروشگاه‌های آنلاین و مجازی مراجعه کنید. با تحقیق و جستجو در اینترنت می‌توانید فروشگاه‌هایی را پیدا کنید که این نوع سوزن انژکتور را به فروش می‌رسانند.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت سعی کردیم توضیحات مفصل و کاملی را در خصوص سوزن انژکتور پژو 206 ارائه دهیم. توجه داشته باشید که بررسی‌های دوره‌ای و تعمیر انژکتورهای معیوب، به عنوان یک روش پیشگیرانه برای جلوگیری از احتمال خرابی‌های آتی و بهبود عملکرد و کارایی موتور خودرو شمرده می‌شود. بهتر است برای تعویض انژکتورهای ماشین خود، حتما به یک تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

 فروش قطعات یدکی ماشین

1 نظر ثبت شده است

  • user avatar
    پاسخ
    مهدی
    1402/09/18
    کجا باید سوزن انژکتور پژو 206 رو عوض کنم؟ کسی جایی رو میشناسه معرفی کنه ممنون

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه