نکات مهم رانندگی در شب

به عقیده بسیاری از افراد، رانندگی در شب به‌خصوص در جاده‌های بین‌شهری بسیار جذاب است. در شب ترافیک کمتر است و جاده‌ها چندان شلوغ نیستند. آرامش و سکوت جاده نیز این امکان را برای راننده فراهم می‌کند تا به دور از شلوغی، با راحتی و تمرکز بیشتری به سفر خود ادامه دهد. با این حال، نباید از خطرات رانندگی در شب غافل شد. در صورتی که مجبور باشید سفر خود را در شب انجام دهید، توجه به برخی نکات و آموزش‌ها بسیار ضرورت دارد. در این مطلب از اکسون پارت همراه ما باشید تا نکات مهم رانندگی در شب را مورد بررسی قرار دهیم.

خطرات رانندگی در شب

یکی از اصلی‌ترین خطرات رانندگی در شب، کمبود نور است که می‌تواند باعث کاهش دید شما و تسلط بر جاده شود. تنها منبع نوری که در این ساعت از شبانه‌روز در خیابان موجود است، نور مغازه‌ها و فروشگاه‌هاست که پس از اتمام کار آن‌ها، خیابان تقریبا در تاریکی مطلق فرو می‌رود. در مورد آزادراه‌ها نیز، تعداد اندکی آزادراه وجود دارند که در طول شب چراغ‌هایشان روشن است. این تاریکی باعث ایجاد خطای دید می‌شود و ممکن است حوادث مختلفی را به دنبال داشته باشد.

موضوع بعدی، احساس خواب‌آلودگی در شب است. بدن انسان در طول شب به خواب و استراحت نیاز دارد و با نزدیک‌تر شدن به صبح، میزان خواب‌آلودگی بیشتر هم می‌شود. حال تصور کنید با این اوضاع و احوال، در حال رانندگی باشید. مسلما تمرکز و توجه صد در صد را برای تشخیص موانع و سایر خطرات جاده‌ای نخواهید داشت.

با اینکه رانندگی در شب برای بسیاری از افراد و بخصوص جوانان بسیار هیجان‌انگیز است و جذابیت‌های زیادی به همراه دارد، اما به همان اندازه هم خطرناک خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد، سفرتان را به روز موکول کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمایی های لازم بعد از خرابی ماشین در جاده

پیش از رانندگی در شب، خودرو خود را بررسی کنید

قبل از رانندگی در شب، خودروی خود را به یک تعمیرگاه ببرید تا تمام موارد حیاتی در خودرو بررسی شود. اگر امکان رفتن به تعمیرگاه را ندارید، حتما روغن و آب ماشین را بررسی کنید. بهتر است روغن و فیلتر آن تعویض شوند تا در طول رانندگی مشکلی برایتان پیش نیاید. قبل از سفر از سلامت روغن ترمز، دیسک و صفحه هم مطمئن شوید. بررسی باد لاستیک‌ها، اطمینان از سلامت چراغ‌ها، تمیزی شیشه‌ها و آینه‌ها نیز از موارد دیگری هستند که حتما باید در نظر داشته باشید.

تست کنید که سیستم ترمز خودرو به درستی کار می‌کند و صدای غیرعادی از آن بلند نمی‌شود. همچنین، مطمئن شوید سیستم تعلیق خودرو عملکرد صحیحی دارد و هیچ نشتی یا خرابی در آن دیده نمی‌شود. بررسی سیستم سرمایش خودرو به ویژه در فصول گرم سال نیز اهمیت زیادی دارد. با راه انداختن کولر ماشین، تا حد زیادی از هدررفت انرژی هنگام رانندگی جلوگیری خواهد شد.

با بررسی این موارد قبل از رانندگی در شب، می‌توانید امنیت و سلامت خود و دیگران را تضمین کنید. در این موارد بهتر است همواره یک چک‌لیست برای بررسی خودرو در دسترس داشته باشید تا هیچ موردی از قلم نیفتد.

فروش اینترنتی قطعات یدکی ماشین

هنگام رانندگی در شب چه مواردی را باید رعایت کرد؟

اینکه در شب رانندگی می‌کنید یا در طول روز، در هر صورت باید خودرو را به طور کامل بررسی کرده و از سلامت آن مطمئن شوید. رعایت نکات زیر کمک می‌کند تا رانندگی ایمن‌تری داشته باشید و از بروز حوادث خطرناک جلوگیری کنید.

حفظ سرعت مناسب خودرو

همان‌طور که گفتیم، شرایط رانندگی در این زمان از شبانه‌روز کمی متفاوت و پیچیده است. بنابراین، حفظ سرعت مناسب خودرو هنگام رانندگی بسیار اهمیت دارد. دید راننده در شب کاهش پیدا می‌کند و احتمال اینکه جزئیات جاده به خوبی تشخیص داده شوند، بسیار کم است. اگر با سرعت مناسب حرکت کنید، به خوبی می‌توانید موانع جاده را تشخیص دهید و خطرات رانندگی در شب را به حداقل برسانید.

سرعت بالا، خستگی و خواب‌آلودگی را نیز افزایش می‌دهد و از توجه و تمرکز شما روی رانندگی کم می‌کند. توصیه می‌شود همواره به قوانین رانندگی پایبند باشید و سرعت مناسب را حفظ کنید. در اکثر مناطق، سقف سرعت خودروها در شب مشخص شده است که باید از آن پیروی کنید.

بیشتر بخوانید: تکنیک های رانندگی در سربالایی

تکنیک های کاربردی رانندگی در شب

رعایت فاصله و امتناع از سبقت هنگام رانندگی در شب

به دلیل کاهش دید راننده در شب، فرصت برای واکنش مناسب در مواقع خطر نیز کم می‌شود. رعایت فاصله مناسب از خودروهای دیگر، به شما این امکان را می‌دهد تا زمان کافی برای هرگونه تغییر در حرکت خودروی خود را داشته باشید. توصیه می‌شود از خودروی مقابل خود هم سبقت نگیرید. سبقت گرفتن در شب حتی در نقاطی که این کار مجاز است، خطرات زیادی به همراه دارد و ریسک بروز تصادفات را افزایش می‌دهد.

توجه به عبور حیوانات جنگلی از جاده‌ها

حضور حیوانات جنگلی در جاده‌ها بسیار معمول است. اگر این حیوانات به طور ناگهانی وارد جاده شوند و شما فرصت کافی برای عکس‌العمل مناسب نداشته باشید، تصادفات و خسارات جدی رخ خواهد داد. بنابراین، بهتر است که در جاده‌های جنگلی سرعت خودرو را کاهش دهید تا در مواقع خطر، به راحتی بتوانید خودرو را متوقف کنید.

تمیز کردن شیشه‌ها و آینه‌ها

مطمئن شوید که شیشه جلو خودرو از داخل و بیرون تمیز است و هیچ لکه، گرد و غبار یا اثر انگشتی روی آن وجود ندارد. می‌توانید از یک پارچه مخصوص به همراه محلول شیشه پاک‌کن برای تمیز کردن بهتر شیشه جلو استفاده کنید. شیشه‌های جانبی خودرو و آینه‌ها نیز باید تمیز باشند. این اجزا نقش مهمی در دید راننده از محیط اطراف دارند. اگر احتمال بارش وجود دارد، از سلامت تیغه برف‌پاک‌کن مطمئن شوید و در صورت لزوم، یک تیغه برف‌پاک‌کن جدید خریداری کنید.

راهنمای رانندگی در شب

بررسی تمام چراغ‌های خودرو

قبل از رانندگی در یک محیط تاریک، از سلامت تمام چراغ‌های خودرو مطمئن شوید. کلیه چراغ‌ها باید از روشنایی کافی برخوردار باشند و به درستی کار کنند. بررسی کنید تمام چراغ‌های اصلی، چراغ‌های جلو و عقب، چراغ‌های ترمز و ... روشن و پرقدرت عمل می‌کنند و هیچ لامپ سوخته یا خرابی وجود ندارد.

چراغ‌های راهنما برای اطلاع‌رسانی به رانندگان دیگر در مورد تغییر مسیر شما هستند؛ بنابراین از سلامت این چراغ‌ها نیز مطمئن شوید. بررسی وضعیت فلاشر نیز بسیار ضروری است. این چراغ برای اعلام وضعیت اضطراری و توقف‌های ناگهانی به کار می‌رود.

عدم استفاده از نوربالا

با اینکه استفاده از نوربالا باعث افزایش دید شما در شب می‌شود، اما می‌تواند برای سایر رانندگان مزاحمت ایجاد کرده و خطرات جدی را در رانندگی به دنبال داشته باشد. بهترین راه برای رانندگی در شب این است که از نور مناسب و کافی و همچنین GPS استفاده کنید تا پیچ و خم‌های مسیر از قبل به شما نشان داده شود. در صورت احساس خطر، می‌توانید تنها برای چند ثانیه نوربالا بزنید تا دید بهتری از جاده داشته باشید.

 نکات رانندگی در شب

بررسی سلامت لاستیک‌ها

لاستیک‌های سالم و مناسب، به افزایش ایمنی و کنترل خودرو در حین رانندگی کمک می‌کنند. حتما پیش از حرکت، تمام لاستیک‌ها و لاستیک زاپاس را به خوبی بررسی کنید. مطمئن شوید که فشار هوای لاستیک‌های شما در حد ایده‌آل است. فشار هوای کم یا زیاد می‌تواند باعث عدم کنترل مناسب خودرو و کاهش عمر لاستیک شود و مصرف سوخت را افزایش دهد.

بررسی کنید که عمق عاج‌های لاستیک‌ها در حد استاندارد باشد. لاستیک‌های ساییده‌شده یا فرسوده، عملکرد مناسبی در شرایط مرطوب یا لغزنده نخواهند داشت. همچنین، نباید هیچ گونه ترک عمیق یا آسیب جدی در لاستیک‌های خودروی شما مشاهده شود. آسیب‌های جدی باعث افت کارایی و بروز حوادث جبران‌ناپذیر در رانندگی خواهند شد.

استفاده از عینک مخصوص رانندگی در شب

عینک مخصوص شب، دید شما را هنگام رانندگی بهبود می‌بخشد و به افزایش ایمنی شما در محیط‌های کم‌نور کمک می‌کند. بسیاری از این عینک‌ها، دارای لنزهای ضد‌تابش هستند و تابش مستقیم نورهای ناخوشایند مانند نورهای برق شهری، نورهای فلورسنت و نورهای خودروهای دیگر به چشم را کاهش می‌دهند. این موضوع باعث بهبود دید شما و کاهش خستگی چشم‌ها می‌شود.

با استفاده از عینک مخصوص شب، ایمنی و راحتی شما در رانندگی افزایش پیدا می‌کند. حتما قبل از خرید چنین عینک‌هایی، با یک متخصص چشم‌پزشکی مشورت کنید تا بهترین عینک متناسب با نیاز‌های شما برایتان تجویز شود.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت، برخی از نکات رانندگی در شب را بیان کردیم. همان‌طور که گفته شد، بهتر است تا جایی که امکان دارد، رانندگی خود را به ساعات روشن روز موکول کنید. با این حال اگر مجبور به رانندگی در شب هستید، رعایت نکات ایمنی را در نظر داشته باشید. همواره از سلامت چراغ‌های خودروی خود مطمئن شوید. از آنجایی که قدرت دید در شب کاهش پیدا می‌کند، سرعت خود را کم کنید تا بتوانید به موقع عکس‌العمل نشان دهید. در صورت طولانی بودن مسیر سفر، هرازگاهی توقف داشته باشید و به استراحت بپردازید. به اخبار هشداردهنده مربوط به شرایط جوی و جاده‌ای نیز توجه کرده و امکانات خودروی خودر را مطابق با این شرایط تکمیل کنید.

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه